

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 180 V |
| Tolerance | 5 % |
| Length | 4.5974 mm |
| Width | 3.9624 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Power Rating | 3 W |
| Height | 2.286 mm |
| Packaging | Reel |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Impedance | 900 Ω |
| Working Voltage | 180 V |
| Forward Voltage | 1.5 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Max Power Dissipation | 3 W |
| Power Dissipation | 550 mW |
| Max Reverse Leakage Current | 1 µA |
| Zener Voltage | 180 V |
| Element Configuration | Single |
| Test Current | 2.1 mA |
| Reverse Current | 1 µA |
| Voltage Tolerance | 5 % |
| Zener Current | 8 mA |
| Schedule B | 8541100050 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 months ago) |
Stock: 8205
Distributors
pcbx
Unit Price$0.21287
Ext.Price$0.21287
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.21287 | $0.21287 |
| 10 | $0.14534 | $1.45340 |
| 50 | $0.11797 | $5.89850 |
| 100 | $0.09575 | $9.57500 |
| 500 | $0.08720 | $43.60000 |
| 1000 | $0.06318 | $63.18000 |
| 3000 | $0.06034 | $181.02000 |
| 5000 | $0.05763 | $288.15000 |
| 10000 | $0.05505 | $550.50000 |
